T.C. DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI
TÜRK AKREDİTASYON KURUMU


Hakkında

Sertifikalı Referans Malzeme Bilgi Sistemi (REMBİS), Referans Malzeme Üreticileri ile laboratuvarları bir araya getirerek hizmete erişimi kolaylaştırmak amacıyla TÜRKAK tarafından oluşturulmuş bir veri tabanı sistemidir. 2019 yılında başlatılan sistemimizin ülke çapındaki tüm ilgili kuruluşları kapsaması amaçlanmaktadır. Kullanıcı dostu çevrimiçi bir sistem olarak tasarlanan REMBİS, kuruluşun siteye girdiğinde ilgili sertifikalı/ referans malzemeye hızlıca ulaşmasını sağlamaktadır.

REMBİS, farklı uzmanlık alanlarında üretilen sertifikalı/referans malzemeler için üretici ve kullanıcı profillerinin ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda oluşturulmuştur. Sistem, test ölçümlerinin güvenilirlik ve izlenebilirliğinin sağlanması için önemli bir parametre olan sertifikalı/ referans malzemeler için TS EN ISO 17034 “Referans Malzeme Üreticileri için Genel Şartlar” standardının esas alınarak yapılmasını gözetmektedir.

REMBİS’in amacı ülkemizde referans malzeme üreticileri ile laboratuvarlar arasında bir köprü oluşturabilmek ve tek taraflı erişim engellerini ortadan kaldırarak bu alanda bir teşvik unsuru oluşturabilmektir.

Tüm uzmanlık alanları için organize edilen sertifikalı/referans malzeme duyuruları REMBİS üzerinden yapılabilmektedir. Sistem, tüm referans malzeme üreticilerinin ve laboratuvarların erişimine açık olup böylece sertifikalı/ referans malzemelerin tespiti ve takibi sağlanabilmektedir.

Ülkemizde sertifikalı/referans malzeme üretimi konusunda ciddi bir açık bulunmakta olup sistemin önemli amaçlarından birisi de sertifikalı/referans malzemelerin üretiminde bir teşvik unsuru sağlanmasıdır. Referans malzeme üreticilerini artması farklı uzmanlık alanları için yetişecek nitelikli iş gücü, ülkemizde yapılan test ölçümleri sayısının ve performansının artmasına katkı sağlayacaktır.